Aşırı Saç Dökülmesine Karşı Kesin Çözüm Yöntemleri

Genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek pek çok kişinin hayatının belirli dönemlerinde veya sürekli olarak baş etmek zorunda kaldığı problemlerin başında saçların dökülmesi gelir. Normal şartlarda günlük 50 ila 100 arasında bir miktar saç dökülmesi uzmanlar tarafından doğal kabul edilir.

Ancak bazı durumlarda çeşitli faktörlerin de etkisiyle aşırı saç dökülmesi adı verilen problem meydana gelir. Aşırı saç dökülmesi erkeklerde yoğun olarak görülmekle birlikte kadınlarda da çoğu zaman ‘’Erkek Tipi Saç Dökülmesi’’ adı altında kendini gösterebilir.

Aşırı saç dökülmesi nedenlerinin tespiti, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur ve kesinlikle ihmale gelmemelidir.

Altında yatan farklı birçok nedenin olabileceği aşırı saç dökülmesini önlemek için günümüzde çeşitli bitkisel kürler ve özel şampuanlardan yararlanılabilir. ‘’Aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisidir?’’ diye merak edenlere ise bu rahatsızlıkla bağlantılı belli başlı bazı hastalıklar hakkında bilgi verilebilir.

Aşırı Saç Dökülmesi Nedir ve Neden Olur?

Oluşma, uzama, dinlenme ve dökülme süreci tüm saç tellerinde benzer şekillerde gözlemlenir. Bir tür döngü olarak yaşam boyu devam eden bu süreç bazı durumlarda ise saç tellerinin olmaları gerekenden fazla incelmeleri ya da eski dayanıklılıklarını kaybetmeleri yüzünden bozulabilir. Sürecin dengesizleşmesi ise beraberinde aşırı saç dökülmesini meydana getirir.

Erkeklerde Görülen Aşırı Saç Dökülmesi

Toplumdaki erkek nüfusunun yaklaşık %95’ini kapsayabilecek kadar ciddi bir problem olan aşırı saç dökülmesi erkeklerde de kadınlara benzer nedenlerle meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesinde genetik faktörler ağırlıklıdır ve başın tepe kısmıyla alın bölgesinde yoğun bir saç kaybı yaşanır.

İlerleyen yıllarda ise tepe bölümü git gide açılarak zamanla bu bölgedeki saçların tamamen yok olmalarıyla sonuçlanır. Aşırı saç dökülmesi erkeklerde 25 yaşına kadar olan dönemde %25 oranında görülebilirken, 40’lı yaşlardan sonra bu oran %40’a kadar çıkabilir. 50 yaşının üzerindeki erkeklerin yarısında ise erkek tipi aşırı saç dökülmesi görülür.

Aşırı Saç Dökülmesi Nedenleri

Aşırı saç dökülmesi nedenlerine bakıldığında iç ya da dış etkenlerle bu rahatsızlığın meydana geldiği görülür. Günümüzde aşırı saç dökülmesinde en sık görülen tetikleyiciler ise belli başlıklar altında toplanabilir.

 • Yetersiz beslenme
 • Stres ve kaygı
 • Yan etkileri olan ilaç kullanımı
 • Uzun süren hastalıklar
 • Yaşlılık
 • Hormon bozuklukları
 • Kansızlık
 • Genetik kalıntılar
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Vitamin eksikliği
 • Hızlı kilo kaybı
 • Tiroit hastalıkları
 • Kemoterapi

Aşırı Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Aşırı saç dökülmesi nedenlerine baktıktan sonra bu sorunun önlenebilmesi için çeşitli yöntemler tavsiye edilebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda çok daha büyük bir problem haline gelebilen ve sosyal hayatı derinden etkileyen aşırı saç dökülmesini önlemek amacıyla bazı hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu bağlamda;

 • Saçlı deriye ve saça hasar verebilecek her türlü kimyasalın kullanımından uzak durulmaldır.
 • Stres ve üzüntü yaratan olaylardan kaçınılmalıdır.
 • Süt ürünleri, et ve yumurta gibi protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir.
 • Biotin ve B grubuna özgü D-Pantenol gibi vitaminler alınmalıdır.
 • Çinko, demir ya da krom eksikliğinin tespiti halinde ek vitamin kaynakları alınmalıdır.
 • Sigara ve alkol tüketimi mevcutsa bırakılmalıdır.
 • Günlük beslenmede çok fazla karbonhidrat tüketmemek gereklidir.
 • Her gün banyo yapmayarak saçın kendi yağ dengesini ayarlayabilmesine imkân verilmelidir.
 • Jöle ve benzeri ürünler saçın nefes alamamasına neden olduğu için kullanılmamalıdır.
 • Düzenli olarak saça masaj terapisi uygulanarak saç kökleri canlandırılmalıdır.
 • Düz uçlu taraklar tercih edilmeli ve fırça ile saç taranmamalıdır.
 • Saçtaki kök hücrelere daha fazla kan gitmesi için düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Yemekler arasında ufak atıştırmalıklar yenmeli ve çok uzun süre aç kalınmamalıdır.

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Saçlarına değer veren ve genç yaşta yoğun miktarda saç kaybeden pek çok kişinin cevabını öğrenmek istediği şeylerden birisi de ‘’Aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisidir?’’ sorusudur. Çoğu zaman önemsenmeyen saç dökülmeleri zaman içerisinde artıyorsa bu durum ciddi bir hastalığın baş göstergesi olabilir. Aşırı saç dökülmesi nedenlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıklardan en yoğun görülen türlerine tetikleyicileri ile birlikte bazı örnekler verilebilir.

Telogen Alopesi

Toplumda en yoğun görülen saç hastalıklarından birisidir. Zaman içerisinde çok sayıda saç telinin dökülmeye başlamasıyla birlikte saç derisinde yavaş yavaş seyrelme ile fark edilir. Hormonlarda meydana gelen düzensizlikler, hamilelik dönemi, stres, ani kilo kaybı, cerrahi operasyonlar ve yetersiz beslenme kaynaklı başlayan saç dökülmelerinin sonucunda oluşan hastalıkta doktor tedavisine erken başlanması büyük önem taşır.

Alopesi Areata

Daha çok ‘’Saçkıran’’ olarak bilinen bu hastalık, çoğu zaman tiroit sorunları ya da farklı bakteri kaynaklı rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Saçkıran çoğu zaman saçlı deride belirli bölgelerin tamamen dökülmesi ile kendini gösterir. Hastalık yalnızca saçlar üzerinde değil, kaş ve vücut kıllarının dökülmesiyle de meydana gelebileceği için mutlaka bir doktor gözetiminde tedavisi gereklidir.

Traksiyonel Alopesi

Çoğu zaman saçların yanlış şekillerde toplanması, toka gibi aksesuarlarla sıkılması ve saç köklerinin hava alamaması gibi nedenlerle başlayan aşırı saç dökülmesinin bir sonucu olarak karşılaşılan bu hastalıkta da yine tedavi için uzman bir doktora muayene olunması ve akabinde ilaç tedavisine başlanması mühimdir.

Androgenetik Alopesi

Oldukça riskli sonuçları olabilen bu hastalıkta ise saç köklerinin daha az saç üretmeye başlaması ve aşırı saç dökülmesi sonucunda büyük çoğunlukla kel kalınır. Çoğunlukla genetik faktörlerle ilk olarak yıllar içerisinde saç tellerinde incelme yaparak kendini belli eden hastalık, erken fark edilmediği takdirde geri dönülemeyecek saç dökülmeleri yaşatır. Bu yüzden hastalığın başlangıç dönemlerinde muhakkak bir dermatoloğa görünmek önemlidir.

Aşırı Saç Dökülmesine Destekleyici Tedavi Yöntemleri

Uzman bir dermatolog kontrolünün şart olduğu aşırı saç dökülmesiprobleminde ayrıca destekleyici bazı bitkisel kür ve şampuanlardan da faydalanmak mümkündür.

Hindistan Cevizi ve Aloe Vera Kürü

Saç köklerini besleme özelliği ile aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan pek çok faktöre karşı destekleyici çözüm sağlayan Hindistan cevizi sütü, saf aloe vera jeli ile bir araya geldiğinde etkili bir tedavi olabilir. Hindistan cevizinin rendelenerek sütünün çıkarılmasının ardından jel halindeki aloe vera ile karıştırılması ve saçlı deriye masaj yaparak sürülmesi kürün etkisini gösterebilmesi için yeterlidir. Saça uygulanan bu kür, 2 saat sonra ılık su ile durulanabilir.

Soğan ve Sarımsak Kürü

İçerdikleri yüksek oranda kükürt nedeniyle soğan ve sarımsak ikilisi saç dökülmesi için yararlı bir kür olarak hazırlanabilir. Bunun için her iki şifa kaynağının da soyulduktan sonra ince ince kıyılması ve sularının sıkılarak alınan özütün masajla birlikte saç derisine uygulanması gereklidir. Haftada 3 kere uygulanabilecek bu yöntemle aşırı saç dökülmesinde iyileşme sağlanabilir.

Bioxin Forte Şampuan

Renklendirici içermeyen tüm saç tiplerine uygun formülü ile Bioxin şampuan ıslak saça masaj yaparak uygulanır ve sonrasında durulanır. İçerdiği kompleks vitaminlerin yanı sıra biotin ile çok kısa bir sürede aşırı saç dökülmesini durdurur ve saç hücrelerini destekleyerek yeni saç oluşumunu hızlandırır.

Prozinc Plus Şampuan

Tüm saç tiplerinde kullanılabilmesiyle oldukça avantajlı olan bu aşırı saç dökülmesi karşıtı şampuan, paraben içermemesi ve günlük kullanıma uygunluğu ile idealdir. Kullanım aşamalarında ise ıslak saça masaj yöntemi ile yedirilir ve ılık suyla saçtan temizlenir. Düzenli kullanımda 3. haftadan itibaren etkileri gözlenir.

Bahsedilen tüm yöntemler, aşırı saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden geri kazanılabilmesini sağlayabilmek için sadece destekleyici birer tedavi tekniğidir. Bu nedenle bitkisel tedavi yöntemlerinin yanında mutlaka uzman kontrolünün gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca aşırı saç dökülmesi için önerilen şampuanların da yine doktorların tavsiye ettikleri şekilde kullanılmalarının etkin saç tedavisi için şart olduğu unutulmamalıdır.

2 thoughts on “Aşırı Saç Dökülmesine Karşı Kesin Çözüm Yöntemleri”

 • bende saçlarımı açık renk seviyorum bu yüzden saçlarımı oryalle açtırdım fakat saçım yandı dökülmeler oldu bu yüzden kuaföre gitmek istemedim evde kendim doğal yöntem ile saçlarımı yanıklardan ve dökülmelereden kutarmak istedim saf keratini saçımda düzenli bir şekilde uygulayarak çok mükemmel sonuçlar elde etim

 • Tegin Turan says:

  evet arkadaşlar saçlar keratin ile çözüm saglamak mümkün fakat sogan ve sarımsak saçlarda önemli bir etkisi var dökülen saç kök lerini yeniden hareket lenmesini salıyor ve bu kürü 6 ay kadar kullandığınız zaman yerine yeni saçların geldiğini görecek siniz kokusu sıkıntı oluyor uyarmadı demeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>