Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebilen saç dökülmeleri, çoğu zaman yetişkinlerde yaşanan saç dökülmesi nedenleri ile benzer faktörlere sahiptir. Sadece ergenlik çağlarına girmek üzere olan ya da yeni girenlerde değil, 5 yaşından küçük ve henüz bebek olarak nitelendirilen çocuklarda da saç dökülmesi problemleri baş gösterebilir.

Bu saç dökülmeleri bazı durumlarda saçın genelinde yoğun bir şekilde görülebilirken, bazı zamanlarda ise yer yer bozuk para büyüklüğünde toplu dökülmeler ile fark edilebilir.

Farklı yaş aralıklarındaki çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri psikolojik olabileceği gibi bakteri kaynaklı ya da çeşitli iç etkenler yüzünden de meydana gelebilir.

Bu nedenle çocuklarda saç dökülmesinin nedenlerini araştırırken bebeklik çağlarında, çocukluk çağlarında ve ergenlikte meydana gelen saç dökülmelerini ayrı ayrı başlıklar altında incelemek gerekir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi

Bebeklerin saçlarının doğumdan sonraki ilk aylarda dökülmesi, uzmanlar açısından normal olarak kabul edilir. Bebekliğin ilk zamanlarında görülen bu dökülmenin temel nedeni ise hormonlar olarak belirtilebilir.

Çünkü anne karnında oldukça fazla hormon değerlerine sahip olan bebeklerin, doğumdan sonra büyümeye başladıkları evre içerisinde yavaş yavaş bu hormon seviyeleri azalır ve normal insanlar ile aynı düzeye yaklaşmaya başlar. Arada meydana gelen hormon seviyesi farklılıkları da bebeklerde saç dökülmesi olarak kendini gösterir.

Bebeklerdeki saç gelişiminin dinlenme evresi olarak da bilinen bu evrede, saç büyümesi kısa süreli de olsa durur ve sonra yeniden büyüme sürecine girmeye başlar.

Tamamen doğal bir şekilde gerçekleşen bu süreç, bazı durumlarda ailelerinin bebeklerini sürekli aynı yöne yatırmaları, başlarına üşümemeleri adına sıkı başlıklar takmaları ya da bebeğin saç derisini kötü yönde etkileyebilecek bazı şampuanları kullanmaları neticesinde normale göre daha hızlı da gerçekleşebilir.

Yine de bebeklerin hormonlarının çok hızlı gelişim göstermesi sayesinde bir süre sonra saçları kendiliğinden yeniden çıkmaya başlayacaktır.

Fakat bebekte altıncı ayın geçilmesine rağmen halen yoğun şekilde saç dökülmesi görülüyorsa, bu durumda bazı testlerin yapılabilmesi ve sorunun tespiti için bir dermatoloji uzmanına götürmek ve muayene edilmesini sağlamak önemlidir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Bebeklerin aksine çocuklarda saç dökülmesi problemleri daha ciddi sorunların baş göstergesi olabilir. Bebeklik çağından yeni çıkan ve adım adım ergenliğe doğru ilerleyen çocuklarda hem dış hem de iç etkenler ile görülebilen saç dökülmesi, nedenlerine uygun şekilde tedavi edilmediği müddetçe çocuklar üzerinde olumsuz birçok etkiye neden olabilir.

Çocuklarda saç dökülmesi çoğunlukla yetersiz beslenme, düzensiz uyku, stres ve hormonal rahatsızlıklar gibi sebeplerle gözlemlenebilmektedir.

Tüm bu faktörler ile çocukların saç telleri güçsüzleşmeye başladığında ise dökülme oranları artar ve bazı önemli vakalarda çocukların tamamen kel kalması ile sonuçlanabilir.

Bu nedenle çocuklarda saç dökülmesi, bebeklerde görülen dökülmeye göre daha ciddiye alınmalı ve mutlaka bir uzman dermatolog eşliğinde etkili tedavi teknikleri uygulanmalıdır.

Ergenlikte Saç Dökülmesi

Çocukların ergenlik çağlarına girmesiyle vücutlarında görülen pek çok değişimle birlikte hormonları da hızlı bir şekilde faaliyet göstermeye başlar ve bu durum çoğu zaman ergenlikte saç dökülmesi denilen sorunu meydana getirebilir.

Ani olarak değişebilen hormonların bu çağlarda çeşitli dengesizliklere neden olması yüzünden oluşan saç dökülmeleri ayrıca gençlerin kendilerini psikolojik olarak mutsuz hissetmeleri, strese girmeleri ya da benzeri ruhsal sorunlar yaşamaları sonucunda da kendini gösterebilir.

Dışarıya daha güzel gözükebilmek amacıyla yapılan sağlıksız diyetler yüzünden ergenlik çağındaki gençlerin metabolizmalarında gözlemlenen vitamin ve mineral eksiklikleri de aynı şekilde ergenlikte saç dökülmesinin en önemli faktörlerindendir.

Ergenlikte saç dökülmesi problemleri çok hassas bir dönem geçiren gençler üzerinde özellikle ruhsal anlamda ciddi sorunlara sebebiyet verilebilir ve bu nedenle ihmal edilmeden tedavi gerektirir.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri arasında en sık görülen faktörlerden ilki mantar türü bir enfeksiyon neticesinde meydana gelen saç dökülmeleridir. Bu faktörün yanı sıra vitamin eksiklikleri, kan dolaşımı ile ilgili problemler ya da psikolojik rahatsızlıklar da çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Bu bağlamda çocuklarda meydana gelen saç dökülmesinin nedenleri belli başlı bazı başlıklar altında toplanabilir.

  • Saçkıran
  • Mantar enfeksiyonları
  • Genetik faktörler
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri
  • Kan hastalıkları
  • Ateşli hastalıklar
  • Damar tümörleri
  • Hormonal bozukluklar
  • Saç yolma gibi psikolojik sorunlar
  • Stres ve üzüntü

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Çözümleri

Çocuklarda birbirinden farklı tetikleyiciler yüzünden meydana gelebilecek saç dökülmelerinde sebep olan etken doğrultusunda tedavi yöntemleri uygulamak gerekir. Saçkıran gibi saçlı deride yer yer toplu dökülmelere neden olan saç problemlerinde tedavi tekniklerine erken başlanmaması halinde çocuklar tamamen kel kalabilir.

Bu nedenle saçkırana bağlı olarak dökülen saçlar için topikal şekilde uygulanabilecek bitkisel tedaviler, kremler, merhemler ve içten alınabilecek ilaçlar üzerinden doktor kontrolü eşliğinde bir tedavi sürecine girilebilir.

Mantar enfeksiyonlarına bağlı saç dökülmelerinde, çocukların uzman bir doktora götürülmesi ve saç derisinde dökülmeye neden olan enfeksiyonların tespiti amacıyla çeşitli kan ve benzeri testlerin yapılması gereklidir.

Testler sonucunda ana kaynağı belirlenen saç derisindeki mantar enfeksiyonları, ilaç ve krem tedavisi ile tamamen iyileştirilebilir.

Çocuklarda saç dökülmesinin çözümlerinde genetik faktörlerin etkili olduğu durumlara çok fazla müdahale edilemese bile destekleyici ilaç tedavileri ve sağlıklı beslenme sistemlerinin uygulanması ile saç dökülmesi sorunu en aza indirilebilir.

Çocuklarda saç dökülmesinin çözümlerinde vitamin eksikliği ya da mineral yoksunluğundan kaynaklanan durumlarda sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şeklinin çocuklara aşılanması gerekir.

Böylece vücutlarının ihtiyaç duyduğu tüm yararlı bileşenleri eksiksiz şekilde alabilmelerine imkân verilir. Gerekli durumlarda çocuklara saç dökülmesini önlemek amacıyla vitamin ve mineral takviyesi yapılabilir.

Kan hastalıkları, ateşli hastalıklar, hormonal bozukluklar ve damar tümörleri nedeniyle çocuklarda saç dökülmesinin çözümleri için uzman bir doktor kontrolünde gerekli testlerin yapılmasının ardından ilaç tedavisine başlanabilir. Bu tür durumlarda çoğunlukla bir iki ay içerisinde saç dökülmesini önlemekonusunda olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Saç yolma rahatsızlığı, stres, üzüntü ve benzeri psikolojik sorunlarda ise çocukların muhakkak bir psikolog eşliğinde tedavi edilmeleri gerekir. İlerleyen yaşlarda çocukların tamamen saçsız kalmalarına da sebebiyet verebilecek bu tür rahatsızlıklar, kesinlikle önem gösterilmesi gereken faktörlerdendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>