İhale Danışmanlığı Hakkında Bilgiler

İhale Danışmanlığı Kapsamında Hangi Hizmetler Sunulmaktadır?

Kamu İhalelerine iştirak eden şirketler, bu alanın teknik yapısı itibariyle danışmanlığa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu alanda ortaya çıkan sorunların birçoğu, tümüyle ihale mevzuatı ve uygulamaları hakkındaki bilgi yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, ortaya çıkan sorunların çözümünden ziyade, sorunların ortaya çıkmasını engellemeye yönelik olarak, şirketler tarafından bu danışmanlığa ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu danışmanlık yalnızca sorulan sorulara cevap verilmesi üzerine kurulu bir hizmet değildir. Gerçekten de bu alanda hizmet sunan sınırlı sayıdaki donanımlı danışmanla görüştüğümüzde de hizmetlerin bu şekilde soru cevaptan çok öte olduğunu anlamış bulunuyoruz. Dolayısıyla danışmanlar tarafından sunulan birçok hizmet bulunmaktadır. Şirket personelinin basit hatalar yapmalarını önlemek amacıyla, ilk olarak tüm personelin ihale eğitiminden geçirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu şekilde en azından çalışanların basit hatalar yapmalarının önüne geçilmektedir.

Bu çerçevede de belirli periyodlarda danışmanlar tarafından değişen mevzuatla ilgili eğitimler gerçekleştirilmektedir. Yine ayrıca, bu danışmanlar tarafından, ihale ilanının yayınlanmasından sözleşmenin imzalanmasına kadarki İdare Hukuku’nun konusuna giren tüm uyuşmazlıklarla ilgili idari başvuruların hazırlanması konusunda da hizmet sunulmaktadır.

Bu başvurular bilindiği üzere, İdareye şikayet ve Kamu İhale Kurumu’na itirazen şikayet başvurularıdır. Bu başvuruların usule uygun hazırlanması ve kesin süreler içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu konularda danışmanlar tarafından verilecek hizmetle, yapılacak hataların önüne geçilebilmektedir.

İhale danışmanlığı kapsamında sunulan diğer hizmetlere bir sonraki yazımızda yer verilecektir. İhale danışmanlığı gün geçtikçe önemini artırmakta ve şirketler için ilgi odağı haline gelmektedir. Şirketlerin bu danışmanlarla anlaşmadan önce mutlaka, sundukları hizmetleri gözden geçirmeleri ve yukarıda sunulan hizmetlerin sağlanıp sağlanmayacağını bilmeleri tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>