Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir: Etkili Vitaminler, Mineraller ve Şampuanlar

Günümüzde kadın ya da erkek birçok kişide gözlemlenebilen saç dökülmeleri, saçların dökülmeye başladıkları ilk evrelerde çok önemsenme bile süreç ilerledikçe artabilir ve bazı durumlarda neredeyse kel kalınması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle saç dökülmesini önlemek amacıyla uygulanabilecek bazı yöntemler ile saç dökülmeleri ileri evrelere geçmeden önce durdurulabilir ve dökülen saçların yerine yeni saç tellerinin oluşumuna fırsat verilebilir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılabilecekler

Son yıllarda hem bilimin hem de doğanın nimetlerinden daha çok yararlanılmaktadır ve bu da saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin birbirinden farklı terapi seçenekleri arasından kendilerine en uygun tedaviyi seçebilmelerine imkân verir. Saç dökülmesini önlemek için yapılabilecekler listesi beslenme destekleri ve ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik yardım, şampuan kullanımı ya da bitkisel kürler gibi farklı alternatifleri içerebilir.

Saç Dökülmesine Karşı Vitamin ve Mineraller

Saç problemlerinde tercih edilebilecek vitamin ve mineral kullanımının olabildiğince doğal yollar ile alınması gereklidir. Bunun mümkün olmadığı anlarda ise ek vitamin takviyelerine gidilebilir. Fakat saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler özellikle vitaminleri kesinlikle kendi başlarına kullanmamalı ve muhakkak doktor tavsiyesi ile almalıdırlar.

 • Folik Asit

Vitamin 9 olarak da bilinen folik asit, saç için en önemli vitaminler arasındadır. Dokuların gelişimini sağlayan ve hücresel işlevlerini düzenleyen bu değerli bileşenin eksikliği saç dökülmesine neden olur. En iyi folik asit kaynakları mısır, brokoli, portakal ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Sağlıklı bir birey günde 400 mikrogram folik asit almalıdır.

 • A Vitamini

Saç dökülmesini önleme konusunda etkili bir destekleyici olan A vitamini, saç dokusunu korur ve bir nevi antioksidan görevi görür. Saçları kökten uca kadar beslemesi ile bilinen A vitamini, saç dökülmesine sebep olan stresin azaltılması konusunda da yardımcıdır. En iyi A vitamini kaynakları karaciğer, patates, ıspanak ve brokolidir. Günlük 5000 UI alınması gerekir.

 • E Vitamini

Saç gelişimini destekleyen E vitamini, saç derisindeki sirkülasyonu hızlandırdığı için saç hücrelerini uyarır ve dökülme karşıtı etki gösterir. En iyi E vitamini kaynakları ayçiçek yağı, badem, şalgam, fındık ve buğday tohumu yağıdır. E vitamininin ideal dozu günlük 1000 UI’dır.

 • Biotin

Saç dökülmesini önlemek için en önemli vitamin olan biotin, bugün pek çok şampuan ve saç bakım ürününün içinde de bulunur. Hücrelerin enerji üretimine katkı sağlar ve keratin ismindeki saç dökülmesini önleyici lifli proteinin vücutta üretiminde önemli rol oynar. En iyi biotin kaynakları karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, pazı, çiğ yumurtanın sarısı ve fıstıktır. Her gün 35 mikrogram alınması önerilir.

 • B12 Vitamini

Biotinden sonra saç için olmazsa olmazlardan vitamin B12 de oksijen akışına imkân verir ve saç köklerine nefes aldırarak saç tellerinin daha fazla direnç gösterebilmesini sağlar. En iyi B12 vitamini kaynakları karaciğer, midye, ahtapot, dana eti ve peynirdir. Günde 5 mikrogram alınması yeterlidir.

 • Çinko

Saç dökülmesine karşı koruyucu etki gösteren çinkonun eksikliğinde saç tellerinin zayıflaması ve koparak dökülmesi olasıdır. En iyi çinko kaynakları mantar, tam tahıllar, kırmızı et ve ayçiçeği tohumudur. Günlük ideal dozu ise 10 miligram kadardır.

 • Demir

Demir eksikliğinde vücutta kansızlık ve buna bağlı olarak saç köklerine yeterli kan gitmediği için saç dökülmesi baş gösterir. En iyi demir kaynakları karaciğer, balık, yumurta ve tavuktur. Günlük demir ihtiyacı yetişkinlerde ortalama 18 miligramdır.

Saç Dökülmesine Karşı Doğru Beslenme Düzeni

Saç dökülmesini önlemek için sağlıklı ve düzenli bir beslenme sistemi oluşturmak gerekir. Bu nedenle saç bakım uzmanları tarafından da tavsiye edilen bazı yiyeceklere ağırlık verilmesi önemlidir. Saç dökülmesini önlemek için belirtilen yiyeceklerin günlük olarak tüketimi her türlü iç ve dış faktöre karşı daha dirençli saç tellerine sahip olunmasına fırsat verebilir. Buna göre tüketilmesi gereken temel besin ve besin grupları;

 • Yeşil Sebzeler
 • Kuruyemişler
 • Yoğurt
 • Deniz Ürünleri

Şeklindedir. Saç dökülmesini önlemek isteyen kişiler, bu besinleri beslenme düzenleri içerisine ideal bir biçimde dağıtırlarsa dökülme problemleriyle karşılaşma riskini en aza indirmiş olurlar.

Saç Dökülmesine Karşı İyi Bir Ruh Hali

Saç dökülmesinde iyi bir psikoloji de oldukça önemlidir. Stres, sinir ve üzüntü gibi negatif ruh halleri, kişilerin normalde zaten dökülmeye meyilli olan saçlarının çok daha yoğun bir şekilde kaybedilmelerine sebebiyet verir. Bu nedenle meydana gelebilecek kötü durumlar karşısında dahi pozitif olunmalı ve hayata iyi yönlerinden bakmaya çalışılmalıdır.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Kullanımı

Günümüzde saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçları geri getirmek için piyasada çok sayıda şampuan seçeneği mevcuttur. En bilinenlerine ise Bioxin, Revigen, Sebamed, Tresan ve Prozinc örnekleri verilebilir. Ancak bu şampuanların mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gereklidir.

Saç Dökülmesine Karşı İlaç Kullanımı

Saç dökülmesi problemlerinde çoğu kişinin denediği yöntemlerin arasında gelen ilaç tedavisinde ülkemizde belli başlı markalar ön plana çıkmaktadır. Propecia, Minoxidil ve Rogaine ismindeki bu popüler ilaçlar da aynı şampuanlar gibi yalnızca gözetim altında kullanılmalıdır.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Kürler

Saç dökülmesini önleyici bitkisel tedavi yöntemleri arasında farklı pek çok kür çeşidi bulunur. Ancak bunlardan en yaygın bilineni, hiç şüphesiz muhteşem Bepanthen, Evigen ve Bemiks üçlüsüdür. Hazırlaması da oldukça kolay olan bu tarifte eczanelerden alınabilecek birer ampul ürünler, bir kap içerisine kırıldıktan sonra badem yağı ile karıştırılır ve saç diplerine masaj yaparak yedirilir. Son aşamada ise saçlar sıcak havlu ile sarılarak 4-5 saat bekletildikten sonra ılık su ve bitkisel şampuan eşliğinde durulanır. Haftada 1 kez uygulanabilecek olan bu bitkisel kür ile saç dökülmesini önlemekonusunda büyük aşamalar kaydedilebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkeklerde görülen yoğun saç dökülmelerinin büyük çoğunluğu kalıtımsal faktörler ile meydana gelir. Kadınların %20’sinde de görülebilen bu dökülme türüne erkek tipi saç dökülmesi adı verilir. Erkek tipi saç dökülmesini önleyebilmek için kıl köklerine zarar veren dihidrotestosteron metabolitinin engellenmesi gerekir. Bu amaçla etkileri bilim adamları tarafından onaylanan bazı ilaçlarla tedavi yöntemine gidilmesi mümkündür.

Tüm dünya üzerinde dihidrotestosteron metabolitini yani DHT’yi engellemesi ile bilinen en önemli dökülme karşıtı ilaçlara Procapil, Minoxil ve Finasterid örnekleri verilebilir. Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için yararlanılabilecek olan bu ürünler ağız yoluyla ya da saç derisine uygulanacak şekilde kullanılabilir. Fakat bu ilaçların kesinlikle uzman bir doktor eşliğinde tercih edilmesi önemlidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklere oranla genetik faktörlerden daha çok şok diyetler, yetersiz beslenme ve kansızlık gibi problemlerin sonucunda baş gösterir. Bu nedenle kadınlardaki saç dökülmesini önleyebilmek için bu konulara özellikle dikkat edilmesi önemlidir. Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, balık ve et ürünleri ağırlıklı bir beslenmenin yanı sıra bol bol demir mineralinin alımı kadınlarda görülebilen saç dökülmelerini en aza indirebilecektir.

Şok diyetlerden uzak durmak, vücudun ihtiyacı olan çinko ve biotin gibi bileşenleri günlük olarak vücuda almak da yine kadınlarda saç dökülmesini önleme konusunda büyük avantaj sağlar. Erkek tipi saç dökülmesinin görülmesi durumunda ise DHT hormonunu baskılayıcı ilaçların doktor gözetimi ile kullanılması tavsiye edilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>