Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi hiçbirimizin yaşamak istemediği önemli bir problem. Görünümüne önem veren herkes saç dökülmesi sorunu ile başa çıkmanın bir yolunu arıyor. Peki saçlarımız neden dökülür? Saç dökülmesi neden olur? Bu yazımızda bu sorunun cevabını birlikte arayacağız.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor saç neden dökülür sorusunun cevabı erkeklerde saç dökülmesi ve kadınlarda saç dökülmesi nedenleri temelde bazı farklılıklara sahip olsa da genel olarak dökülme nedenleri benzerdir. Bu nedenle bu yazımızda erkek veya kadın ayrımı yapmadan problemin nedenlerine ve olası çözümlerine odaklanacağız.

Saç Neden Dökülür?

Saçların da tıpkı canlılar gibi bir yaşam döngüsü vardır. Saçlar çıkar, gelişir, olgunlaşır ve bir süre sonra canlılığını kaybederek saç dökülmesi gerçekleşir. Günde 100 -150 arasında saç telinin dökülmesi gayet normaldir sağlıklı bir insanda bu kadar saç dökülebilir, bu saçların yerine daha sonra yeni saçlar çıkacaktır.

Bizim saç dökülmesi olarak adlandırdığımız problemin tespiti için elinizi saçlarınıza attığınızda elinizde 10 telden fazla saç kalıyorsa saçlarınız dökülüyor demektir. Peki saç neden dökülür, saçlarım neden dökülüyor bu soruların cevabı maddeler halinde sıralayalım. 

1) Kalıtsal Faktörler: Anne babadan etkilere kalıtsal faktörler denir. Yani babanızda erken yaşlarda saç dökülmesi varsa sizde de görülebilir fakat mutlaka öyle olacak diye bir kaide yok. Sadece saçlarınızın dökülmesi riskibiraz daha fazladır diğerlerine göre.

2) Çevre Koşulları: Aşırı sıcaklar, ani iklim ve mevsim değişiklikleri bir bölgeden başka bir bölgeye taşınmak (bu nedenle farklı mevsim olabilir) mevsimsel ve geçici saç kayıplarına sebep olabilmektedir.

Bu durumda gerçekleşen dökülmeler kolaylıkla telafi edilebilir yani saçlarınız bir süre sonra yeniden çıkacaktır, yine de bu süreci hızlandırmak adına saç dökülmesine karşı bitkisel kürler uygulayabilirsiniz.

3) Protein Eksikliği: Saçlarımızın yapısında aminoasitler ve aminoasitlerden oluşan proteinler bulunmaktadır. Yeterli protein alınmadığında yani et, süt, yumurta ve baklagillerden yeteri kadar yemediğinizde saçlarınıza ayrılması gereken aminoasitler daha hayati işler için kullanılacağından saçlar kökten başlayarak zayıflamaya başlar .

Protein eksikliğinden kaynaklı saç dökülmeleri yaklaşık 3-4 ay sonra kendini gösterir. Bu yüzden özellikle proteinsiz diyet yaparak zayıflamaya çalışmayın saçlarınızın dökülmesine neden olur.

4) Eşey Hormonları: Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsiyet hormonları saç dökülmesine neden olabilmektedir.Hormonlarınızdaki değişiklikler kanda miktarının artması veya azalması gibi durumlar saç dökülmesini tetikleyebilir.

Tabi siz bunun hormonlardan kaynaklandığını anlayamazsınız en iyisi bir dermatologa giderek detaylı tetkik yaptırmak ve saç dökülmesinin sebebini net bir şekilde öğrenmeniz olacaktır.

5) Vitamin Eksikliği: Özellikle E ve B grubu vitaminlerin eksikliğinde saç dökülmesi yoğun olarak görülmektedir. E vitamini saçların kendini yenilemesi, gelişmesi ve kalınlaşması için önemlidir özellikle koparak dökülmelerin büyük kısmı E vitamini eksikliğine bağlı olarak gerçekleştiğinden, fındık, badem, kaju gibi yağlı ve E vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenerek saçlarınızı sağlama alabilirsiniz.

Diğer taraftan B grubu vitaminlerden özellikle B12 saç dökülmesini engelleyici, saç dökülmesini yavaşlatıcı çok önemli bir vitamindir. Hatta B12 yeniden saç çıkmasını bile sağlayabiliyor çok güçlü bir vitamin. Haliyle eksikliğinde de saçlar gücünü kaybediyor ve dökülmeye başlıyor.

6) Demir Eksikliği: Demir saçlar için en önemli minerallerden biridir. Saçlarınızın dökülmemesini istiyorsanız demir bakımından zengin besinlerle beslenmeyi asla ihmal etmeyin. Demir saç hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinin yapısına katılan çok önemli bir mineraldir, eksikliğinde saç hücrelerine yeterli oksijen gitmez ve saçlar dökülmeye başlar.

7) Çinko Eksikliği: Çinko saçlarımız için önemlidir, eksikliğinde saç dökülmesi görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle saç dökülmesi önleyici şampuan üreten firmalar içerisine mutlaka çinko ilave ediyorlar. Çünkü çinko hem dökülmeyi durduruyor hem de saçların yeniden çıkması için saç foliküllerini uyarıyor.

[Saç Dökülmesinin Nedenleri Detaylı Anlatım İçin Tıklayın]

8) Stres: Saç dökülmesine neden olduğunu bilmeyen yoktur, herşeyi kafanıza takmayın. Stresle başa çıkmayı öğrenmeniz saçlarınızı korumanız için son derece önemlidir.

Saç neden dökülür sorusunun cevabını vermeye çalıştık, daha detaylı bilgi için sitemizdeki diğer makaleleri okumanızda fayda var. Teşekkür ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>