Bıttım Sabunu: Saç Dökülmesini Durduran Doğal Çözüm

Saç dökülmesi problemlerine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinde popüler tekniklerden birisi de bıttım meyvesinden elde edilen bıttım sabunudur.

Bugün yoğun şekilde dökülen saçları ile mücadele eden birçok kişi saç dökülmesine karşı bıttım sabunu kullanmakta ve kısa sürede olumlu etkilerini görmektedir.

Bıttım sabununun saç dökülmesinde nasıl kullanılabileceğini açıklamadan önce bu sabunun nasıl üretildiği ve temel özellikleri ile ilgili bazı bilgiler verilebilir.

Bıttım Sabunu Hakkında Genel Bilgiler

Bıttım, ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt’te yetiştirilen bir tür yabani fıstığın henüz gelişmemiş hali olarak tanımlanabilir.

Özellikle Güneydoğu’da halkın arasında farklı birçok bitkisel tedavide yararlanılan bıttımın yağlarının kullanılmasıyla meydana getirilen sabuna ise bıttım sabunu adı verilir.

NOT: Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Başlıklı Makalemiz için Buraya Tıklayın.

Bıttım sabunu son yıllarda popüler olmaya başlasa da aslında tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanır. Tamamen doğal yöntemlerle üretilen bu sabun Mezopotamya uygarlıklarından birisi olan Sümerliler tarafından milattan önce keşfedilmiş ve uygarlık boyunca bu sabundan farklı pek çok alanda faydalanılmıştır.

İlk zamanlarda bazı bitkisel ve hayvansal yağlar ile karıştırılarak üretilen sabun günümüze kadar farklı şekillerde üretilmiş ve bugün en son halini almıştır. Tarihi nedeniyle bıttım sabunu bilinen en eski ve en değerli sabunlar arasındadır.

Bıttım Sabununun İçeriği

Güneydoğu’da bıttom, menengiç ve gizven olarak da bilinen bıttım sabununun içeriğinde hiçbir katkı maddesi yer almamaktadır. Şifa kaynağı bıttım meyvesinin işlenmesi ile elde edilen yağ üzerinden üretilen bu sabun fabrikada değil, usta ellerde tamamen doğal bir şekilde hazırlanır. Bıttım sabunu benzersiz bir güzellik ürünüdür ve antiseptik özellikler içerir. Bu da onun özellikle etkili bir mikrop öldürücü olarak kullanılmasına olanak sağlar. Bıttım sabununun içeriğinde yer alan fıstık yağı ve menengiç karışımı dışında bu sabunda farklı hiçbir kimyasal ürüne yer verilmemektedir.

Bıttım Sabununun Kullanımı

Bıttım sabununun kullanımı günlük hayatta cilt bakımı için sıkça tercih edilse bile doğru kullanımı halinde saç dökülmeleri üzerinde de oldukça etkilidir. Bıttım sabununun günlük kullanım nedeniyle bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

 • Bıttım sabunu ele alınarak ılık su yardımı ile iyice köpürtülür.
 • Köpürtülen sabun yumuşak hareketlerle saç diplerine masaj yapılarak sürülür.
 • 3-4 dakika kadar saçta kalması ve deriye iyice nüfuz etmesi sağlanır.
 • Yine ılık su ile yavaşça yıkanarak saçtan temizlenir.

Bıttım Sabunu Kullanımı ile İlgili Püf Noktalar

 • Bıttım sabunu kullanıldıktan sonra peşinden başka herhangi bir sabun, şampuan ya da losyon kullanılmamalıdır.
 • Ürünün ancak düzenli şekilde kullanılması halinde maksimum etkisi görülebilir.
 • Bıttım sabunu kullanılan süre boyunca saçlara farklı temizlik ya da bakım ürünü sürülmemelidir.
 • Günlük kullanıma uygun olsa da nem ve yağ dengesinin sağlanabilmesi için bıttım sabunu ile saçların 2-3 günde bir olacak şekilde yıkanması gereklidir.
 • Ürün kullanılırken parmak uçları ile dairesel hareketler halinde uygulanması saçtaki etkisini arttırabilir.

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesine Nasıl Etki Eder?

Bıttım sabunu saç dökülmesini engellemek amacıyla tercih edilebilecek en ünlü doğal sabunlardan birisidir. Günümüzde birçok habere ve televizyon programına da konu olan bu sabun tamamen bitkisel kaynaklıdır ve saç köklerini beslemesi ile bilinir. Saç derisine masaj yapılarak uygulandığı dakikalar içerisinde köklere nüfuz ederek yararlarını göstermeye başlayanbıttım sabunu, çeşitli sebeplerle zayıflayan saç köklerine yeniden eski canlılığını kazandırabilir. Saç tellerinin yapısını da güçlendiren bu şifa kaynağı, özellikle koparak dökülme probleminden şikayetçi olan kişilerin en büyük yardımcısı olabilir. Saç derisinde kaşıntı, egzama ya da mantar görülmesi durumunda cilt yüzeyini derinlemesine temizleyerek deri altındaki kan dolaşımını hızlandıran bıttım sabunu, böylelikle saç dökülmesini önlemesinin yanı sıra yeni saç oluşumu için de saç hücrelerini uyarır.

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesinde Ne Kadar Sürede Etki Gösterir?

Bıttım sabununun saç dökülmesi sorunlarında tam olarak etki göstermeye başlaması ortalama 3 haftayı bulabilir. Üçüncü haftadan itibaren bu sabunun faydaları gözle görülür şekilde fark edilebilir.

Bıttım Sabununun Saça Faydaları

Yüzde yüz organik bir ürün olan ve hiçbir kimyasal içermeyen bıttım sabununun saç dökülmesini önleme, saç tellerini güçlendirme ve saç derisini yeniden canlandırma gibi pek çok faydası bulunur. Günümüzde bıttım sabunu farklı birçok saç derisi hastalığında da uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bıttım sabunu;

 • Saç derisindeki kepeklenmeyi durdurarak var olan kepek problemini ortadan kaldırır.
 • Saç dökülmesin önleme konusunda uzmandır ve saç köklerini uyararak yeni saç oluşumuna katkı sağlar.
 • Mikrop öldürücü özelliği ile saç derisinde meydana gelen pek çok deri hastalığında iyileştiricidir.
 • Saç derisinin gözeneklerini açarak saç tellerinin nefes almasına yardımcı olur.
 • Saç tellerini ve saç derisini besleyerek kuvvetlendirir.
 • Erken beyazlayan saçların yeniden doğal renklerine dönmelerine yardımcıdır.
 • İncelen ve çabuk kırılan saçları kalınlaştırarak kopma ya da kırılma problemlerinin önüne geçer.
 • Saça parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Kuru saçlara sahip olan kişilerde saçları nemlendirici özelliğe sahiptir.
 • Saç köklerinde zararlı bakterilerin üremelerine engel olur.
 • Saç derisinde kaşıntı gibi problemleri iyileştirici etki gösterir.
 • Saç diplerinde yara oluşumu nedeniyle dökülme varsa bu bölgelerdeki yaraları kurutur.
 • Saç derisinin altındaki kan dolaşımını hızlandırır ve saç tellerine daha fazla oksijen gitmesine imkân verir.
 • Saç derisini yenileyici ve ölü hücreleri uzaklaştırıcı özelliği bulunur.
 • Hoş kokusu ile hem cildi hem de kullanan kişileri rahatlatır.

NOT: Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Başlıklı Makalemiz İçin Buraya Tıklayın

Kısacası bıttım sabunu saçlar için yalnızca bir dökülme karşıtı doğal ürün değil, genel her türlü saç bakımı ihtiyacını da karşılayabilecek niteliktedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>