Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

İnsan vücudunun en değerli yerlerinden birisi olan saçlar, zaman zaman çeşitli nedenlerle dökülmeye başlayabilirler. Normalde sağlıklı bir birey için günlük 50 ila 100 tel arasında saç dökülmesinin normal olarak kabul edilebilmesi mümkündür.

Ancak dökülen saçların bu rakamların çok çok üzerine çıkmaya başlaması ile birlikte ciddi bir saç dökülmesi sorununun varlığından da söz edilebilir. Günümüzde yapılan birçok bilimsel araştırma, saç dökülmesine neden olabilecek faktörleri net olarak tespit edebilmiştir ve buna bağlı olarak da bu problem için birtakım çözüm önerileri geliştirilmiştir.

İlaç kullanımının yanı sıra tamamen doğal yollarla da önlenebilen saç dökülmesinde beslenmenin önemi ise bambaşkadır. Sağlıklı bir beslenme sistemi ile kişilerin saç dökülmesini önlemeleri ve dökülen saçlarını yeniden çıkarabilmeleri mümkündür.

Tercih edilebilecek saç dökülmesine iyi gelen besinler ile kısa sürede dökülme problemlerinde önemli azalma görülebilir

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesine iyi gelen besinler, birçok uzman doktorun da saç dökülmesi problemleri için hastalarına tavsiye ettikleri yiyeceklerden oluşur. Bu besinler içerdikleri, B grubu vitaminleri, E vitamini, çinko, demir, protein ve benzeri bileşenler ile saçlardaki dökülmeyi önlemeye ve yeni saç oluşumuna katkı sağlarlar.

1) Saç Dökülmesine Karşı Kuruyemiş

Kuruyemişler çoğu zaman fazla yağlı ve kalorili oldukları düşünülerek az tüketilse de günümüzde saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında bol çeşitlilikleri ile ilk sıralarda gelirler. Saçların doğal uzama döngüsünü destekleyen kuruyemişler, bir yandan saçlara parlaklık katarken bir yandan da dökülme karşıtı etki gösterirler.

Saç dökülmesi problemleri için tüketilebilecek kuruyemişler ceviz, fındık, yer fıstığı ve badem gibi besinlerdir. Bu kuruyemişlerin içerdiği bol miktarda E vitamini, sülfür ve esansiyel yağ asitleri, saç dökülmelerinde düzenli tüketilmeleri halinde büyük etki gösterir.

Saç dökülmesine sebebiyet veren hastalıklardan birisi olan tiroit rahatsızlıklarında da iyot bakımından zengin kuruyemiş seçenekleri ile destekleyici bir tedavi uygulanabilir.

Yine bir kuruyemiş türü olan kabak çekirdeği de bol miktarda çinko, demir, protein ve omega 6 yağ asidi sayesinde saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında en ideal kuruyemiş türlerinden birisidir. Her gün yenebilecek bir avuç ölçüsündeki kabak çekirdeği, çok daha sağlıklı saçlara kavuşabilmeyi mümkün kılabilir.

2) Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler

Saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında yeşil yapraklı sebzelerin değeri çok büyüktür. Özellikle ıspanak, marul ve pazının yanı sıra roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, bol miktarda demiri de içlerinde barındırarak en çok da kansızlık nedeniyle meydana gelen saç dökülmesini önleme konusunda etkilidirler.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerde ayrıca saç dökülmelerini engelleyen A ve C vitaminleri fazlasıyla mevcuttur. Bu nedenle saç dökülmelerine karşı uygulanacak destekleyici beslenme sisteminde yeşil yapraklı sebzelere günlük olarak yer verilmelidir.

3) Saç Dökülmesine Karşı Deniz Ürünleri

İçerdikleri yüksek oranda çinko sayesinde saç dökülmesini önleme konusunda oldukça iyi birer yardımcı olan deniz ürünleri de tedavi amacıyla tercih edilebilir.

Midye, balık ve karides gibi deniz mahsulleri hem saç köklerini korur hem de saç tellerinin yapısını güçlendirir.

Ancak saç dökülmesine karşı çinko tüketiminin aşırıya kaçılması durumunda tam tersi etki göstererek saçların daha da çok dökülmesine neden olduğu bilindiği için bu besinlerin tamamının doğru oranlarda vücuda alınması gerekir.

4) Saç Dökülmesine Karşı Zeytinyağı

E vitamini açısından doğadaki en zengin kaynaklardan birisi olan zeytinyağı, bu özelliği sayesinde saç dökülmesine iyi gelen besinlerarasında en sık tercih edilenlerindendir.

Her yerden kolaylıkla temin edilebilmesi ile ideal bir dökülme karşıtı besin olan zeytinyağının günlük tüketimi saç köklerini nemli tutmasını ve kopmaları önleyerek saç dökülmesini azaltmasını sağlar.

Saç kökleri de dahil olmak üzere tüm vücuttaki hücreleri yenileme özelliğine sahip olan zeytinyağı, her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı olacak şekilde tüketilebilir. Zeytinyağı seçiminde sızma zeytinyağının tercih edilmesi, bu besinden alınan verimi en üst seviyeye çıkaracaktır.

5) Saç Dökülmesine Karşı Yumurta

Selenyum, kükürt, çinko, B12 vitamini ve biotin içeriği ile saç derisi ve saç kılları üzerinde meydana gelen birçok rahatsızlıkta etkili bir tedavi yöntemi olan yumurta sayesinde saç dökülmesini önleme konusunda önemli adımlar atılabilir ve zayıflayarak dökülen saç telleri yeniden güçlendirilebilir.

Yumurta, aynı zamanda saçlar için en önemli bileşenlerden birisi olan protein açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Haftada en azından 3 ya da 4 kere düzenli yumurta tüketimi, dökülen saçların yerine yeni saç oluşumunu hızlandırır ve saç tellerinin canlanmasına yardım eder.

Ancak yumurtanın aşırı miktarda tüketimi metabolizması hassas olan kişilerde alerji gibi bazı rahatsızlıklara neden olabileceği için dozunda tüketilmesi önemlidir.

6) Saç Dökülmesine Karşı Havuç

Saç derisini besleyen en önemli vitaminlerden birisi olan A vitaminini bolca barındırması ile saçları kökten uca besleyen havuç, haftada birkaç kere tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında lezzeti ve çok farklı şekillerde tüketilebilmesi ile bu yiyecek, ideal bir besin türü olabilir. Havucun ayrıca saç uzamasını hızlandırdığı konusunda bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

7) Saç Dökülmesine Karşı Tavuk ve Hindi

En değerli protein kaynaklarından tavuk ve hindi eti, günlük beslenme düzenine dahil edildiği müddetçe saç dökülmesi problemlerinde etkin bir destekleyicidir.

Yapılan araştırmalar protein eksikliği yaşayan kişilerin saçlarının matlaştığını ve zamanla hızlı bir şekilde dökülmeye başladığını göstermiştir.

Bu nedenle haftada en az 3 kere tavuk ya da hindi eti tüketimi oldukça önemlidir.

8) Saç Dökülmesine Karşı Somon

Saç dökülmesine iyi gelen besinlerde omega 3 bakımından zengin olan somon ile sağlıklı, dayanıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak hayal değildir.

Somon, insan vücudunun tam randımanla çalışabilmesi için gerekli olan en temel esansiyel yağ asitlerinden omega 3 desteğinin yanı sıra B12 ve demir içeriği sayesinde de saç dökülmesine iyi gelen besinler listesinde hak ettiği yerini almaktadır.

Somon balığı haftada 1-2 kere tüketildiği takdirde saç dökülmesini önleme konusunda iyi bir destekleyici besin tedavisi olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>