Saç Dökülmesini Durduran Bitkisel Kürler

Günümüzde yetersiz beslenme, çevresel faktörler, genetik kalıntılar ve stres kaynaklı görülebilen saç dökülmesi ayrıca ilaç kullanımı, hatalı kozmetik ürünler ve kronik bazı hastalıklar sebebiyle de pek çok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasında gelir.

Saç dökülmeleri dışarıdan bakıldığında hem kadın hem de erkeklerde kötü bir görüntü oluşturduğu için bu sorunla boğuşan kişilerin sosyal hayatlarını da doğrudan etkileyebilir. Son yıllarda şifalı bitkilerin iyileştirici etkilerinin daha iyi anlaşılması nedeniyle saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler sayesinde bugün birçok kişi hiç geçmeyeceğini düşündükleri dökülme problemlerini başarıyla giderebilir. Dökülen saçları konusunda kimyasal ilaç kullanımının yerine tamamen doğal çözümler arayanların saç dökülmesini engelleyen bitkiler ile kolay yoldan tedavi olmaları sağlanabilir.

En etkili şekilde saç dökülmesini durduran bitkisel kürler, kendi içlerinde çeşitli başlıklar altında incelenebilir.

1) Saç Dökülmesine Karşı Lavanta Kürü

Ünlü beslenme uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle yetersiz beslenme nedeniyle saçları dökülen hastalarında uyguladığı lavanta kürü ile saç dökülmesi üzerinde kısa sürede etkili sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu’nun lavanta kürünü dileyen kişiler yıkama kürü olarak dileyen kişilerse içme kürü olarak iki farklı şekilde hazırlayabilirler.

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri arasında oldukça popüler olan bu tekniği yıkama kürü olarak uygulayabilmek için, 3 su bardağı su bir tencerede kaynatıldıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı kadar lavanta atılır ve hafif ateşte 5 dakika boyunca demlenir.

Daha sonra kenara alınan karışım ılındığı zaman önceden temizlenmiş olan saçlar üzerine dökülerek uygulanabilir. Dökülen ılık lavanta suyunun tam etkisini gösterebilmesi için 30 dakika saçta beklemesi gerekir. Sonrasında ise durulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Saç dökülmesini durduran bitkisel kürlerden olan lavanta kürünü saça uygulayıp yıkadıktan sonra kurutma makinesi kullanmak yerine saçların doğal şekilde kurumasını beklemek bu kürden alınabilecek etkiyi arttıracaktır.

Saç dökülmesini engelleyen bitkilerden lavantayı içme kürü şeklinde uygulamak içinse, 1 tatlı kaşığı lavantanın bir pişme kabına atılarak üzerine 1.5 su bardağı su eklenmesi ve akabinde yaklaşık 7 dakika kısık ateşte demlenmesi yeterlidir.

Bu kür günlük hazırlanmalıdır ve 15 gün boyunca her akşam yemeğinden 2 saat sonra düzenli olarak tüketilmelidir. Düzenli kullanım sonucunda saç dökülmesi üzerindeki etkisi fark edilebilir.

2) Saç Dökülmesine Karşı Isırgan ve Badem Yağı Kürü

Saç dökülmesini engelleyen bitkiler denildiğinde akla ilk gelenlerden ısırganın saç dökülmeleri üzerindeki önemli faydası, badem yağının mucizevi içeriği ile birleştiğinde çok kısa bir süre içerisinde saç dökülmelerini durdurucu niteliğe sahiptir.

Isırganın bitki olarak doğrudan saç derisine uygulanması tahrişe neden olabileceği için bunun yerine ısırgan yağı ve badem yağının bir kombinasyonu şeklinde hazırlanabilecek bitkisel kür tercih edilebilir.

Aktardan alınabilecek 1 şişe badem yağı ve ısırgan yağının altı kısık ateşte bir kap içerisinde birkaç dakika ısıtılmasının ardından ıslak saça masaj yaparak uygulanması saç dökülmesi problemininizi kısa sürede sonlandıracaktır.

Bu kür ayrıca saçların doğal parlaklığına ve yumuşaklığına kavuşmasına da imkân verecektir.

3) Saç Dökülmesine Karşı Karanfil Kürü

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri arasında karanfil kürü uzun yıllardır en çok tercih edilen destekleyici tedavi teknikleri arasındadır.

Sağlık için pek çok faydası bulunan doğal karanfil kürü saç dökülmesiproblemi yaşayan kişiler üzerinde de kısa sürede etki göstermesi ile bilinir.

Bu kürün en önemli özelliği ise saça uygulandıktan sonra herhangi bir durulama işlemi gerektirmediği için oldukça pratik oluşudur.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkilerden birisi olan karanfili kür olarak kullanabilmek için 15-20 tane karanfil tohumunun daha önceden kaynatılmış olan bir bardak su içerisine atılması ve ortalama 10 dakika boyunca bu şekilde demlendikten sonra ıslak saçlara uygulanması yeterlidir.

Kürün saç derisine masajla uygulanması alınan verimin çok daha fazla olmasını sağlayabilir.

4) Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak ve Çam Terebentin Yağı Kürü

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinde sık sık tercih edilen sarımsak ve çam terebentin küründe gerekli olan malzemeler 10 gram sarımsak yağı, 10 gram çam terebentin yağı ve bir miktar da zeytinyağıdır.

Tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra saç dökülmesiproblemi yaşayan kişilerin saç derilerine masaj yapılarak uygulanır ve ortalama 1 saat saçta bekletildikten sonra ılık su ve bitkisel şampuan eşliğinde durulanır.

Bekleme süresinin çok uzun tutulmaması keskin bir yağ olan çam terebentin yağının saç derisini tahriş etmemesi açısından oldukça önemlidir.

Sarımsak ve çam terebentin kürü ortalama üç haftalık düzenli kullanım sonrasında saç dökülmeleri üzerinde gözle görülür sonuçlar elde edilmesini sağlar.

5) Saç Dökülmesine Karşı Ballı Taze Pazı Kürü

Saç dökülmesini durduran bitkisel kürlerin içerisinde çok iyi bilinmeyen ancak doğru şekilde uygulandığı takdirde oldukça olumlu sonuçlar alınmasını mümkün kılan taze pazı kürü, besleyici özelliğiyle bilinen bal ile karıştırıldığında ortaya gerçekten de etkili bir saç bakım kürü çıkmaktadır.

Bu kürün hazırlanışı için iki avuç taze pazı alınarak ince ince kıyıldıktan sonra bir havanda iyice ezilir ve suyu tamamen çıkarılır. Daha sonra ise süzülen karışım bir çay bardağı ölçüsündeki çiçek balı ile karıştırılır.

Son aşamada karışıma yarım kahve fincanı kadar taze sıkılmış soğan suyu eklenir ve homojen bir karışım elde edildikten sonra saçlara bakım maskesi şeklinde yedirilir.

6 saatlik bir bekleme süresinin bitiminde ise ılık su ile durulama işlemi gerçekleştirilir.

6) Saç Dökülmesine Karşı Çemen Otu Kürü

Çemen otu, yüzyıllardır farklı birçok iç ve dış hastalığın tedavisinde faydalanılan oldukça özel bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen tohumlar ise saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan çemen otu tohumu kürü şeklinde hazırlanarak saç üzerinde dökülmeyi durdurucu etki gösterebilir.

Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olan kişilere pek çok bitki bilimi uzmanının da tavsiye ettiği çemen otu tohumu kürünü hazırlayabilmek için gereken malzemeler sadece aktardan alınabilecek çemen otu tohumları ve bir miktar zeytinyağıdır.

Çemen otu tohumlarının bir kap içerisinde tamamen ezilerek toz haline getirilmesinin ardından üzerine zeytinyağı eklenerek bir macun yapılır ve saç maskesi şeklinde haftada en az 3 kez saç diplerine uygulanır. Kürün etkileri üçüncü haftadan itibaren kendisini gösterir.

7) Saç Dökülmesine Karşı Karabiberli Soğan Suyu Kürü

Soğan suyunun antiseptik etkisi, saç tellerinde dökülmeye neden olan bakterilerin üzerinde çok etkin bir tedavi seçeneğidir.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkilerden bir başkası olan karabiberin tozu ise soğan suyunun etkisini arttırarak saçlar üzerinde canlandırıcı etki gösterir.

Karabiberli soğan suyu kürünün tarifi için gereken malzemeler 1 su bardağı süzme çiçek balı, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 fincan taze soğan suyudur.

Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra cansız saç diplerine masajla yedirilir ve bir tülbent ile saçlar tamamen kapatılır.

Yaklaşık 6 saat sonra açılan saçlar kükürtlü sabun eşliğinde güzelce durulanır.

Saç dökülmesi probleminde bu kürü gece yatmadan önce uygulayıp sabah güne başlarken temizlemek ise iyi bir fikir olabilir.

8) Saç Dökülmesine Karşı Menekşe Kürü

Saç dökülmesini engelleyen bitkilerden menekşe, zeytinyağı ile bir araya geldiğinde dökülmeyi önlemek amacıyla tercih edilebilecek ideal kürlerdendir. Menekşe kürünün hazırlığı için 10 çorba kaşığı kadar zeytinyağı, temiz bir şişe ve 2 çorba kaşığı da ufalanmış menekşe gereklidir.

Kürün tarifinde ise önce şişenin içerisine zeytinyağı dökülür ve arkasından ufalanmış menekşeler ilave edilir. Sonrasında ağzı sıkıca kapatılan şişe iyice çalkalanır ve bir hafta boyunca güneş gören bir yere konularak kıvamını alması beklenir.

Bir haftanın bitiminde şişeden alınan karışım tamamen süzüldükten sonra geriye kalan sıvı, hafta boyunca her gece yatmadan önce saç diplerine masaj yaparak sürülür.

Bu kürün bir haftalık kullanımda dahi büyük etki gösterdiği bilinmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı En iyi Şampuanlar

9) Saç Dökülmesine Karşı Biberiye ve Sardunya Kürü

Biberiyenin saç üzerindeki güçlendirici etkisine sardunya yaprağının antiseptik özelliği eklendiği zaman bu kürün saç dökülmesini durduran bitkisel kürler içerisinde gördüğü ilgiyi gerçekten de hak ettiği söylenebilir.

Üstelik yapması oldukça kolay olan biberiye ve sardunya kürünü dileyen herkes evinde birkaç dakika içerisinde hazırlayabilir.

Biberiye ve sardunya yaprağı küründe her iki bitkinin de yaprakları alınarak 1 şişe badem yağı ile iyice karıştırılır ve 20 dakika boyunca hazırlanan karışımla saç diplerine masaj terapisi uygulanır.

Kürün haftada en az 2 kere masajla saç derisine yedirilmesi halinde bir ayın sonunda saç dökülmesi probleminde gözle görülür iyileşmeler sağlanır.

10) Saç Dökülmesine Karşı Sirkeli Adaçayı Kürü

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinde en iyi bitkisel kürler listesine son sıradan giren sirkeli adaçayı kürü ise, pratikliği ve kısa sürede etki etmesiyle özellikle kadınlar tarafından tercih edilir.

Bir tutam adaçayı ile 1 su bardağı elma sirkesinin iyice karıştırılmasının ardından saçların haftada birkaç kere bu karışımla iyice yıkanması ve en azından bir gün boyunca durulanmaması halinde yalnızca bir hafta içerisinde saç kökleri güçlendirilir ve dökülme problemi önlenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>