Saç Dökülmesine Karşı Etkili Sarımsak Kürleri [Saç Çıkaran Formüller]

Saç dökülmesine karşı sarımsak, bugün çoğu uzman doktor tarafından yoğun saç dökülmesi görülen hastalara tavsiye edilmektedir.

Sarımsağın içerisinde barındırdığı sülfür gibi arındırıcı ve saç hücrelerini yenileyici elementler, kısasürede saç köklerine ve saç tellerine etki ederek dökülmeyi durdurucu etki gösterir.

Fakat sarımsağın yanlış kullanımı saç dökülmesi problemi yaşayan hastaların saç derilerinde istenmeyen yan etkiler görülmesine neden olabileceği için muhakkak daha önceden test edilmiş ve onaylanmış tedavi kürleri şeklinde hazırlanması ve böyle uygulanması gereklidir.

Saç dökülmesine karşı sarımsak mucizesinin saçlara ne gibi faydalar sağladığına geçmeden önce bu şifalı bitkinin içeriği ile ilgili biraz daha bilgilendirme yapılabilir.

Sarımsağın İçerisindeki Etken Maddeler

Sarımsağın içerisinde yer alan bazı önemli maddeler bu bitkinin saç konusunda ne kadar faydalı olabileceğini gösterir. Doğanın bir mucizesi olan sarımsağın içerisindeki etken maddelerin en önemlilerine yararları ile birlikte bazı örnekler verilebilir.

 • Kükürt

Sarımsağın bolca barındırdığı kükürt maddesi, saça büyük faydası olan birçok bileşene sahiptir. Keratin gibi saç için oldukça önemli saç proteinlerinin yapısında yer alan kükürt, bu proteinlerin vücut tarafından sentezlenebilmesi için olmazsa olmazlardan birisidir. Sadece saç için değil, tırnak ve cilt bakımında da önemli faydaları bulunan bu mucizevi madde aynı zamanda saç köklerinde yer alan sinirleri de güçlendirir ve böylece saçların dış etkenlere karşı çok daha dayanıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesine neden olan enfeksiyonlardan sedef ve egzama problemlerinde de kükürdün iyileştirici etkileri olduğu bilinir.

 • Selenyum

Selenyum insan vücudunda yer alan E vitamini ile birebir uyum içerisinde çalışarak saç sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir. Özellikle saç köklerinde bulunan hücrelere zarar veren ve saç dökülmesine neden olan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırması ile bilinen selenyum, bu sayede hem saç tellerinin hem de genel saç derisinin sağlığını güçlendirir. Selenyum ayrıca deride meydana gelen kepeklenme gibi problemlerde de etkin çözüm sağlayarak saç derisinin nefes almasına olanak verir.

 • C Vitaminleri

Sarımsağın içerisindeki etken maddelerden bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini özellikle kırılarak ve koparak dökülen saçlarda destekleyici tedavi yöntemi olarak pek çok saç uzmanı tarafından tavsiye edilir. Saç derisindeki kan dolaşımını da düzenleyen C vitamini ile cansızlaşan ve dökülen saçların yeniden toparlanması sağlanabilir.

 • B Grubu Vitaminleri

Saç sağlığında vazgeçilmez vitaminlerden olan B1, B6, B12 vitaminleri, saç köklerini güçlendirir ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olurlar. Saç dökülmesine karşı her gün yeterli miktarda B grubu vitamini alınmasının bu problem üzerinde iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Sarımsağın içerisinde barındırdığı B grubu vitaminleri ise bu sayede bitkiyi saç dökülmesine karşı oldukça faydalı bir hale getirir. Bkz => Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Dökülmesinde Sarımsağın Faydaları

Saç dökülmesine karşı sarımsak kullanımının bu problem üzerinde belli başlı bazı faydaları bulunur.

 • İyileştirici ve saç tellerini yeniden oluşturucudur.
 • Kalsiyum, çinko ve benzeri değerli mineraller ile komple bir saç bakımı yapabilir.
 • Antiseptik etkisi ile saç derisindeki mikrop ya da bakterileri öldürür.
 • Saç derisinde gelecekte olması muhtemel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Selenyum ile kan hücrelerinin üretimini arttırır ve saç derisine daha fazla kan gitmesini sağlar.
 • Saç dokusunu arttırır ve saç köklerini olabildiğince güçlendirir.
 • Dökülen saçların yerine daha hızlı saç çıkmasına imkân verir.
 • Çoğu durumda düzenli kullanımda saç dökülmesini tamamen durdurur.

Saç Dökülmesini Durduran Sarımsak Kürleri

Saç dökülmesine karşı sarımsak kullanırken bu bitkiden maksimum fayda sağlayabilmek için farklı kürler şeklinde hazırlanabilmesi uygundur. Günümüzde piyasada çok sayıda farklı sarımsak kürü tarifi bulunur ancak gerçekten işe yarayan bir sarımsak kürü tarifi arayanlar için etkili olan iki farklı sarımsak küründen bahsedebilmek mümkündür.

 • Yumurtalı Sarımsak Kürü

Tarifinde yer alan yumurtanın içerdiği bol miktarda protein ile birlikte saç dökülmesine karşı sarımsak küründe, doğru şekilde uygulanması halinde kısa sürede saçlı deride iyileşmeler gözlemlenebilir. Yumurtalı sarımsak kürü her evde bulunabilecek malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilir.

Gerekli Malzemeler:

 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 4 diş sarımsak

Kürün Hazırlanışı:

Saç dökülmesine karşı sarımsak kürünün hazırlanışı için ilk olarak 4 diş sarımsak bir kap içerisine iyice rendelenir. Sonrasında üzerine 4 çorba kaşığı ölçüsünde zeytinyağı dökülür. Son aşamada ise 1 yumurtanın sarısı karışıma eklenerek bir müddet çırpılır. Karışım kıvama geldikten sonra temiz saç diplerine uygulanarak 1 saat boyunca saçta bekletilir ve akabinde ılık su ile durulanır. Haftada 1 kez olacak şekilde tekrarlanır.

 • Yılan Yağlı Sarımsak Kürü

Yılan yağının saç çıkarıcı etkisini sarımsağın dökülme önleyici özelliği ile birleştirmek isteyenler için ideal olan yılan yağlı sarımsak kürü, kısa sürede etkisini göstermesi ile bilinir.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı yılan yağı
 • 1 çorba kaşığı Hint yağı
 • 4 diş sarımsak

Kürün Hazırlanışı:

Saç dökülmesine karşı sarımsak kürü olarak hazırlanabilecek bu tarif için öncelikle sarımsakların kabukları soyulur ve bir kap içerisinee rendelenir. Daha sonra üstüne tarifte yer alan tüm yağlar dökülerek iyice karıştırılır. Hazır hale gelen karışım ıslak saç diplerine masaj yaparak yedirilir ve 1 saat boyunca beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez kullanıma uygundur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>