Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların en büyük kabuslarından biri haline geldi. Saçlarımız görünümümüz için çok önemli olduğundan onlardan vazgeçemiyoruz. Peki saçlarımızın dökülmesinin altında yatan sebepler nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri – Saç Dökülmesi Neden Olur?

 Genetik Faktörler (Kalıtım) : Ailenizde saç dökülmesi görülüyorsa (babanızda, abinizde, kardeşinizde, dayınızda vb..) sizde saç dökülmesine yatkınlık var demektir, ama mutlaka saçlarınız dökülecek anlamına gelmez. Beslenmenize ve saçlarınızın bakımına dikkat ederek ve sayfamızdaki çözüm önerilerinden istifade ederek bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Sonuç olarak genetik faktörler de saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Tiroid Yetersizliği: Tiroid bezinin yetersiz çalışması veya aktif olmaması durumunda saç dökülmesi gözlenir ve bu durum saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Çünkü bu endokrin bez büyüme gelişme, metabolizma ve saç sağlığı için önemli bir hormonu salgılamaktadır. Böyle bir durumunuz varsa başka sağlık problemleri de yaşamamak için en kısa sürede doktora görünmeli ve tedavi olmalısınız.

Protein Eksikliği: Saçlarımızın yapısı proteindir. Eğer diyet yapıyorsanız veya protein içeren besinleri yemiyorsanız vücudunuz mevcut proteini idareli kullanmak için saçlarınızın gelişimi için gerekli olan proteini keser ve saç telleriniz zayıflamaya başlar.

Protein eksikliğinden kaynaklı saç dökülmesi yaklaşık 3-4 ay sonra etkisini gösterir. Böyle bir problemle karşılaşmamak için kesinlikle proteinsiz diyetler yapmayın, diyetisyeninizin önerileri doğrultusunda mutlaka günlük protein alımınızı yapın. Et, süt, yumurta, baklagiller, tavuk ve balık çok iyi protein kaynaklarıdır.

Demir Eksikliği de saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Kansızlık (anemi) kanda yeterli demir mineralinin bulunmamasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Yapılan çalışmalarda demir eksikliği görülen kişilerde saç dökülmesinin yoğun olduğu ve demir mineralinin eksikliğinde saç dökülmesini tetiklediği ortaya koyulmuştur. Bu durumla karşılaşmamak için demir bakımından zengin bir supplement veya demir bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz. Özellikle keçiboynuzu pekmezinde yoğun demir vardır.

B Vitamini Eksikliği Düşük B vitamini (Özellikle B12) seviyesi yaygın görülen saç dökülmesi nedenlerinden biridir ve saçların kısa sürede dökülmesine neden olmaktadır. B vitamini ve B12 içeren besinlerle beslenerek veya B vitamini takviyesi alarak bunu kolayca engelleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi konusunda daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.

Aşırı A Vitamini: Yapılan çalışmalar sonucunda çok fazla A vitamini almanın da saç dökülmesinin nedenlerinden biri olduğu ve saç dökülmesini hızlandırdığı görülmüştür. A vitamini içeren supplementler veya haplar alıyorsanız bunu sonlandırmalısınız. A vitamini alımını sonlandırdıktan sonra dökülen saçlarınız 2-3 ay içerisinde yeniden çıkar.

Saç Dökülmesinin Nedenleri – Fiziksel Stres: Bir ameliyat geçirmiş olabilirsiniz, bir trafik kazası atlatmış veya ciddi bir hastalık geçirmiş olabilirsiniz. Hatta basit bir nezle bile saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Bu şekilde sağlığınızda veya yaşamınızda meydana gelecek stresli ve ani bir olay geçici olarak saç kaybına neden olabilmektedir. Saç dökülmesinin sebeplerini sıralamaya devam edelim.

Fiziksel stresten kaynaklanan saç dökülmesi yaşadığınız travmadan bir kaç ay sonra etkisini gösterir. Böyle bir durumda üzülmenize gerek yoktur, saçlarınız kısa bir süre sonra yeniden çıkmaya başlayacaktır, panik yapmayın.

Duygusal Stres: Bir yakınınızı kaybetmeniz, boşanmanız, işten atılmanız veya üniversite sınavını kazanamamanız gibi duygusal travmalar ve büyük üzüntüler saç dökülmesinin nedenleri arasındadır ve  bu durumlar da yaygın olarak saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Duygusal stresi önlemek saçlarınızı geri getirmez ama yeni saç kayıplarınızı ortadan kaldırır. Duygusal stresi sonlandırmak için problemlerin çözümüne odaklanın, mutluluk hormonu sentezletmek için spor yapın ve arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirin.

Hamilelik Süreci: Kadınlarda hamilelik süreci saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır ve  aslında bir fiziksel stres durumudur. Saç dökülmesini gebeliğiniz esnasında değil, genellikle doğuma yakın veya çocuğunuzu dünyaya getirdikten kısa bir süre sonra yaşayabilirsiniz. Burada gebelik döneminde kanda miktarı artan östrojen hormonunun da büyük etkisi var.

Bilmeniz gereken şu, hamilelikte saç dökülmesi geçici bir durumdur ve doğumdan 2-3 ay sonra kaybettiğiniz saçlarınız tamamen yeniden çıkar, korkmanıza gerek yoktur.

Kemoterapi: Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları saçlarınızın geçici olarak dökülmesine neden olur. Kemoterapi tedaviniz bittikten sonra saçlarınız yeniden çıkmaya başlar ve genellikle en geç 5-6 ay içerisinde eski saçlarınıza kavuşursunuz. Bazı durumlarda kemoterapi sonrası saç şekliniz de değişebilmektedir. Kıvırcık veya dalgalı olabilir yeni çıkan saçlar. Sonu olarak saç dökülmesinin nedenleri arasında kemoterapi de yer almaktadır. (Bkz.  Saç Neden Dökülür? )

Saçlar Üzerinde Çok Fazla İşlem Yapmak: Saçlarınıza fön çektiğinizde, saç maşası veya düzleştirici cihazları kullandığnızda saçlarınız üzerinde yoğun bir tahribe neden olur bir süre sonra saçlarınız kırılarak ve koparak dökülmeye başlar. Bu durumdan kaçınmak için mecbur kalmadıkça bu cihazları kullanmayın. Saçlarınızı çok sık taramayın ve fazla işlem yapmamaya özen gösterin.

Ayrıca kullanılan kimyasal maddeler jöleler, saç kremleri, spreyler ve boyalar da içerdikleri bazı birleşenler yüzünden saçları zayıflatır ve güçsüzleştirir. Bu tür malzemeleri mecbur kalmadıkça kullanmamanızda fayda var saçlarınızı önemsiyorsanız ve saç dökülmesi istemiyorsanız kimyasal maddelerden tamamen uzak durun.

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri daha çok hormonal veya işlemseldir erkeklerde ise genetik ve hormonların etkisi ağır basmaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri – ÖZET

Saç dökülmesinin nedenleri psikolojik, farmakolojik veya fiziksel travmaya bağlı olabilir. Yoğun ilaç kullanımı, genetik faktörler, ailede kellik durumuna rastlanması ve aşırı stres gibi faktörler saç dökülmesini hızlandırmaktadır. Fakat saç dökülmesinin nedenleri kesin olarak belirlendikten sonra eğer bir mineral veya vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa doktorunuzun tavsiyesi ile ek vitamin / mineral desteği alabilirsiniz.

Saç Dökülmesi konusunda daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>