Saçkıran Nedir? Saçkıranın Çözümü Nedir?

Çağımızın en ciddi saç derisi hastalıklarından birisi olan saçkıran, tedavi edilmediği taktirde kişiler üzerinde kalıcı sonuçlara neden olabilir. ‘’Saçkıran nedir?’’ diye soracak olanlara bu rahatsızlığın genel hatlarıyla saçlarda, kaşlarda ve kirpiklerde yoğun şekilde görülebilen ancak bazı durumlarda vücudun diğer tüylü bölgelerine de yayılabilen bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür.

Saçkıranı iyileştirme yöntemlerine geçmeden önce bu rahatsızlığın neden olduğu saç dökülmesi  konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu nedenle ‘’Saçkıran neden olur?’’ sorusuna cevap olarak verilebilecek birtakım tetikleyicilerin bilincinde olmak çok mühimdir.

Hastalığın altında yatan faktörler iyice anlaşıldıktan sonra ise saçkıran tedavisi üzerinde daha rahat durulabilir. Saçkıran nedenlerine bakıldığında çoğu zaman iç etkenler sonucunda kendini gösterdiği bilinir.

Bazı vakalarda ise psikolojik nedenlerin ağırlığı da gözlemlenir. ‘’Saçkıran için dermatoloğa gidilmeli mi?’’ diyecek olanlara ise saçkıranın ihmale gelmemesi gereken bir hastalık olduğundan ve doktor tedavisinin öneminden bahsedilebilir.

Saçkıran Nedir?

‘’Saçkıran nedir?’’ diye bir soru sorulduğunda, bu hastalığın tıp dilinde isminin Alopesi Areata olduğu, stres, üzüntü ya da mantar enfeksiyonları gibi farklı faktörler nedeniyle meydana gelebildiği ve saç köklerini öldürerek yer yer belirgin saç dökülmelerine neden olduğu söylenebilir.

Çoğu zaman bozuk para büyüklüğünde oluşan bu dökülmeler yoğun olarak saçta görülmekle birlikte bazı durumlarda vücudun tamamında kıl kaybına da neden olabilir.

Kadın ya da erkek her kişide görülebilen saçkıranın çocukluk çağında daha sık meydana geldiği gözlemlenir. Hastalık bulaşıcı değildir ve yalnızca aile bireylerinden kalıtsal yollarla diğer bireylere geçebilir.

Saçkıran Neden Olur?

Farklı birçok faktörün etkili olabileceği saçkıran hastalığında şimdiye kadar yapılan araştırmalar sayesinde ‘’Saçkıran neden olur?’’ sorusunun cevabına çeşitli yanıtlar verilebilmektedir. Saçkıran nedenleri genel anlamda;

 • Stres
 • Genetik kalıntılar
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Üzüntü
 • Vitamin eksikliği
 • Mantar enfeksiyonları

Başlıkları altında incelenebilir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran nedenlerinden de görülebileceği gibi farklı birçok tetikleyici yüzünden oluşabilecek bu hastalık, çoğu zaman kişilerin hayatlarında bir kez görülür ve sonrasında yaşamları boyunca karşılarına çıkmaz. Ancak bazı hastalarda hayat boyu aralıklarla saçkıran oluşumu nadiren de olsa gözlemlenir.

Bu hastalarda saçkıran adeta kısır bir döngüye girerek devamlı saç dökülmelerine sebep olur. Bundan dolayı saçkıran problemi ihmale mahal vermeden doğru yöntemler ile tedavi edilmesi gereken bir konudur.

Saçkıran tedavisinde tavsiye edilen ilaçların ya da kortizon tedavilerinin pek çoğu, hastalığın köküne inmekten ziyade saç derisi üzerine nüfuz ederek dökülmüş olan bölgeleri yeniden canlandırmaya ve saç oluşumunu desteklemeye yardımcı olur.

Fakat bu tür tedavi teknikleri bir nevi geçici çözümdür ve saçkıran ilerleyen zamanlarda farklı faktörlerle tetiklenerek hastalarda tekrardan kendini gösterebilir. Yine de farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen saçkıran için uygulanabilecek tedavi yöntemlerine bazı örnekler verilebilir.

 • Mantar Enfeksiyonu Kaynaklı Saçkıran Tedavisi

Mantar enfeksiyonu kaynaklı saçkıran tedavisinde mantarların cilt yüzeyinden temizlenmesini sağlayan krem, tablet ve merhem türü ilaç kullanımına gidilir. Bu sayede mantarların ciltten arındırılması ve saç köklerinin yeniden canlanarak saç oluşturmaya başlaması sağlanabilir.

Mantar enfeksiyonu kaynaklı görülen saçkıranda, sorunlu bölgeler üzerine mantar ilaçlarının topikal şekilde kullanılması halinde hastalar saçkıran tedavisine genellikle birkaç hafta içerisinde cevap verirler.

 • Vitamin Eksikliği Kaynaklı Saçkıran Tedavisi

Vitamin eksikliği kaynaklı saçkıran tedavisi için, hastaların öncelikle tam kan tahlilleri yaptırarak vücutlarında eksikliği bulunan ve saçkırana neden olan vitaminlerin tespitini gerçekleştirmeleri gerekir. Saçkıran hastalığı çoğu durumda B12 vitamini eksikliğinde kendini gösterir. Vitamin eksikliğine bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklarda ek vitamin tabletleri kullanımı ya da beslenme düzeninde değişikliklere gidilmesi önemlidir.

 • Stres ve Üzüntü Kaynaklı Saçkıran Tedavisi

Stres ve üzüntü kaynaklı gelişen saçkıran tedavisinde ilaç kullanımından ziyade hastalara psikolojik destek verilmesi gereklidir. Ayrıca hastalar alabilecekleri psikolojik desteğin yanı sıra kendi kendilerini de telkin etmeyi öğrenmeli ve hayatlarında meydana gelebilecek her türlü olumsuz duruma karşı stres altına girmemeye çabalamalıdırlar.

 • Genetik Kalıntı Kaynaklı Saçkıran Tedavisi

Saçkıranın bir diğer tetikleyicisi olan genetik kalıntılarda ise saçkıran tedavisi için yapılabilecek pek fazla bir şey yoktur. Aile bireyleri ya da akrabalarında saçkıran problemi görülenler, bu hastalığa normal kişilere göre çok daha kolay yakalanmaları ile bilinirler.

Genler ise değiştirilemeyecek ya da üzerinde oynanamayacak kadar ciddi DNA parçaları oldukları için kalıtımsal nedenlerle bu hastalığa yakalanan hastalara ancak içten ve dıştan uygulanabilecek ilaç tedavileri önerilebilir. Bu ilaç tedavileri genetik kaynaklı saçkıranda sadece birer geçici çözümdür ve ilerleyen dönemlerde hastaların yeniden aynı rahatsızlığa yakalanmaları oldukça yüksek bir ihtimaldir.

 • Bağışıklık Sistemi Kaynaklı Saçkıran Tedavisi

Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle meydana gelen saçkıran tedavisinde ağız yoluyla alınabilecek ilaç kullanımı ile direnci azalan bağışıklık sistemi yeniden güçlendirilebilir ve hastaların saç dökülmesinin yaşandığı sorunlu bölgelerinde tekrardan saç oluşumları sağlanabilir.

Tüm bunların dışında, ilaç tedavisi ve psikolojik desteğin yanı sıra saçkıran tedavisinde uzun yıllardır uygulanan bazı bitkisel tedavi teknikleri de bulunur. Özellikle saçkıran nedenlerinin mantar enfeksiyonları kaynaklı olduğu durumlarda uygulanabilecek sarımsak kürü, kısa sürede etki göstermesi ile destekleyici bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.

 • Sarımsak Kürü ile Saçkıran Tedavisi

Her evde kolaylıkla uygulanabilecek olan bu kür için gereken tek malzeme mutfakların olmazsa olmazlarından sarımsaktır. Kürü uygulayabilmek için birkaç diş sarımsak tam ortasından kesilerek saplı kısımları alınır.

Daha sonra bu sarımsaklar sap yerlerinden tutularak saçkıran probleminin görüldüğü sorunlu bölgeler üzerine cilt tahriş olana kadar bastırılarak sürülürler.

Ortalama iki günde bir uygulanabilecek bu bitkisel tedavi yöntemine en az 2 ay boyunca düzenli olarak devam edilir.

Saçkıran tedavisinde şimdiye kadar kadar bu tekniği uygulayan hastalarda 2. ayın sonunda ciddi iyileşmeler kaydedildiği bilinmektedir.

Saçkıran İçin Dermatoloğa Gidilmeli mi?

Saçkıran için dermatoloğa gidilmeli mi?” sorusunun yanıtı olarak pek çok cilt probleminde bitkisel tedavi yöntemlerinin yalnızca destekleyici birer tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Bu yüzden geçici olan ya da sürekli tekrarlayan saçkıran probleminden kurtulabilmek için hastaların mutlaka uzman bir cilt doktoruna görünmeleri ve saçkıran nedenlerinin tespiti için gerekli testleri yaptırmaları gereklidir.

Doğru testlerin uygulanması hastalığın sebeplerini ortaya çıkarabilir ve doktorların yazabileceği etkili ilaç tedavileri ile hastalık üzerinde belirgin iyileşmeler gözlemlenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>